Menü
 
 YÖRTÜRK:
    Başyazılar
    Kampanyalar
    Duyurular
    Çadır
    Soy Kütüğü
 Menü :
    Haber Gönder
    Tavsiye Edin
    En Çok Okunan Yazılar
 
Üyeler
 
Hoşgeldin, Ziyaretci
Üye Adı
Şifre
(Kayıt Ol)
Üyelik:
Son Üye: miaomu
Bugün: 0
Dün: 0
Toplam: 1617

Şu An Bağlı:
Ziyaretçi: 25
Üye: 0
Toplam: 25
 
Site İçi Ara
 


 
Özlü Sözler
 
 Atatürk Diyor ki:
Türk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır. Bu millet hiçbir zaman hür olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.
 BuGün:
Sıcak bir gülüş bir buz dağını eritebilir.
 BuDakika:
Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.

Yörtürk Vakfı
 
 VAKFIMIZIN EURO VE DOLAR HESAP BİLGİLERİ
Güncel HaberlerEURO: IBAN TR080001500158048010656817
DOLAR: IBAN TR420001500158048010656690
Gönderen: orkun Tarih: 19.12.2015 Saat: 13:35 (218 okuma)
(Devamı... | Puan: 0)
 TELAFERLİ TÜRKMENLERE YARDIM KAMPANYASI HESABIMIZ
Güncel HaberlerVAKIF BANK TRT ORAN SUBESI ANKARA
IBAN: TR820001500158007303135353
Gönderen: orkun Tarih: 04.03.2015 Saat: 13:51 (435 okuma)
(Devamı... | Puan: 0)
 ETNİSİTE-KİMLİK
Güncel HaberlerMustafa TOMBULOĞLU
Yörtürk Kültür ve Sanat Dergisi (Ocak - Şubat 2013)


Türkiye Cumhuriyetinin Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında aynı kadere ortak edildiği ülkelerin tamamı, yirminci asrın başında sınırları Batı emperyalizmi tarafından masa başında cetvelle çizilmiş ülkelerdir. Bizzat kendi iktidarı eliyle aynı sürece sokulan Türkiye Cumhuriyeti, söz konusu bu masa başı devletlerden farklı olarak kendi dinamikleri, gelenekleri, milli unsurlarıyla, aynı Batı emperyalizmine karşı var olmayı başarmış bir devlettir. Bu gerçeği, bilerek, büyük bir senaryoda aldıkları rol gereği görmezden gelenler, tarihten hak ettikleri cevabı da fazlasıyla alacaklardır.
Gönderen: orkun Tarih: 09.03.2013 Saat: 16:10 (3169 okuma)
(Devamı... | 3369 byte kaldı | Puan: 5)
 İMRALI SÜRECİ ARAP BAHARI’NIN TÜRKİYE’DEKİ SİYASAL DİLİ MİDİR?
Güncel HaberlerRuhi ERSOY
Yörtürk Kültür ve Sanat Dergisi (Ocak - Şubat 2013)


Bugün Türkiye’de kış ortasında oluşturulmaya çalışılan bahar havası, ülkenin kendi ikliminin değil; komşularında oluşturulan yapay iklim değişikliğinin bir uzantısıdır. Batı emperyalizmi, kendi çıkarları doğrultusunda uygulamaya koyduğu Büyük Ortadoğu Projesini adım adım ilerletmektedir.
Gönderen: orkun Tarih: 09.03.2013 Saat: 16:03 (1226 okuma)
(Devamı... | 9250 byte kaldı | Puan: 5)
 TÜRK MİLLETİNİ HESABA KATMADAN HİÇ BİR PROJE HAYAT BULMAZ
Güncel HaberlerMustafa TOMBULOĞLU
Yörtürk Kültür ve Sanat Dergisi (Eylül - Ekim 2012


Dünya kültür ve medeniyet tarihi, siyaseti bir tarafa bırakarak bilimsel anlamda bakıldığında, Türklüğün hakkını pek çok bakımdan teslim ederken, bugünün Türkiye’sinde kendi siyasal ve kültürel varlığına şaibeli bir bakış geliştirme moda haline gelmeye başlamıştır. Bu durum Türk milletinin Batı emperyalizmine son yüz yıllık süreçte verdiği en güzel cevap olan Türkiye Cumhuriyeti şemsiyesini her anlamda tartışacak boyutlara kadar ulaşmıştır. Bu bağlamda günümüzde bazı kesimlerin millî devlet sistemine ve milletleşme sürecine karşı çıkmalarının nedeni bir felsefi duyarlılığın ve özgürlük arayışının eseri olmayıp, büyük Türkiye idealinin önüne geçmek için etnik ve dinî ayrımcılık üzerinden istikrarsızlık üreterek, çağın diline saplanıp kalmak suretiyle çözümü geri çevrilmesi mümkün olmayan geçmişte aramanın sonucudur. Bu sorunlu bakış açısı felsefi anlamda entegrizmle birebir örtüşen, demokrasi maskesi altında yeni insan ve iktidar tipiyle coğrafyayı kontrol etmeye yönelik yeni siyasi- stratejik hamledir. Bu hamlenin gönüllü parçası olanlar her demokrasi dediklerinde, ayrışmalar ve çatışmalar derinleşmektedir.
Gönderen: orkun Tarih: 28.10.2012 Saat: 21:48 (14716 okuma)
(Devamı... | 5578 byte kaldı | Puan: 5)
 TÜRK KÜLTÜRÜ VE TÜRK MİLLETİ’NİN DERİNLİĞİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
Güncel HaberlerDoç. Dr. Ruhi ERSOY

İslam öncesinden gelen ve Türklerin İslâm dinini kabul edişiyle başlayan bin yıllık süreç, Türk milleti mayasının Orta Asya’dan Avrupa önlerine uzanan hikâyesini oluşturmuş ve halen de oluşturmaya devam etmektedir. Çok farklı coğrafyalarda varlık gösteren Türk kültürü, farklı iklimlere taşınmış ve öteki toplumlarla bir arada yaşama becerisini göstermiştir. Çeşitli etnik ve dini topluluklarla temas eden, yeni ekonomik ve sosyal şartlara uyum sağlayabilen Türk kültürü, terkip kabiliyeti sayesinde kendi öz varlığını muhafaza ederek temas ettiği toplumlarla alış-verişte bulunmuştur. Bu süreçte de pek çok siyasal tecrübeyi de tarihe kayıt düşen Türk milleti, kurduğu devletlerin çatısı altında kendisiyle birlikte diğer toplulukların da huzur ve güven içerisinde yaşamasını sağlamıştır. Bunun son örneği, bugün doksan yıllık varlığıyla, Osmanlı bakiyesinin sığınaklığını yapan ve Türk milletinin asrın dayattıklarına verdiği en güzel cevap olan Türkiye Cumhuriyetidir.
Gönderen: orkun Tarih: 28.10.2012 Saat: 21:43 (10035 okuma)
(Devamı... | 7924 byte kaldı | Puan: 5)
 DENİZE DÜŞEN YILANA SARILIR
Güncel HaberlerMustafa TOMBULOĞLU
Yörtürk Kültür ve Sanat Dergisi (Temmuz - Ağustos 2012)


İsrail'in, Arap Baharı'yla birlikte bölgedeki yalnızlığının daha da arttığı kesin. Bunun yanında, Türkiye ve Mısır gibi iki önemli ülkeyle de sorun yaşayan İsrail, bölgedeki yalnızlığını gidermek ve stratejik derinlik kazanmak amacıyla yeni arayışlara yöneldi. İsrail'in bu çerçevede, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'yle (GKRY) yürüttüğü yoğun diplomasi gözlerden kaçmadı. Karşılıklı görüşmelerde, askeri, güvenlik, ekonomi ve enerji alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi üzerinde duruluyor.
Gönderen: orkun Tarih: 31.05.2012 Saat: 23:37 (24368 okuma)
(Devamı... | 3699 byte kaldı | Puan: 5)
 Beşar Esad Mutlaka Gidecek
Güncel HaberlerBM Temsilcisi Kofi Annan'ın öne sürdüğü barış planı bir ayı aşkın bir süredir yürürlükte olmasına rağmen, Suriye'de çatışmalar hala sürüyor. Seçim yapılmasına rağmen muhalifler mücadeleye son vermedi. ABD, AB, Türkiye ve Arap ülkeleri de Beşar Esad yönetimine karşı tutumlarını değiştirmediler. Geçtiğimiz günlerde Rusya televizyonuna yaptığı açıklamada Suriye lideri, ABD'nin ülkesine uyguladığı yaptırımların hükümeti değil, sıradan insanları etkilediğini söyledi.
Gönderen: orkun Tarih: 23.05.2012 Saat: 19:57 (5346 okuma)
(Devamı... | 1866 byte kaldı | Puan: 5)
 Suriyeli Askerler Sağlık Çalışanlarını Hedef Aldı
Güncel HaberlerUluslararası yardım kuruluşu "Sınır Tanımayan Doktorlar", Suriyeli askerlerin sağlık çalışanları ile hastaları hedef alarak doktorların sağlığa uygun olmayan koşullarda çalışmaya zorlandığını açıkladı.

Suriye'de çalışma ve faaliyet gösterme yetkisi bulunmayan kuruluş, ülkeye gizlice bazı gruplarını gönderdi. Humus ve Idlib'de incelemelerde bulunan doktorlar, hastaların ve Suriyeli doktorların saldırı ve gözaltı tehdidi içinde bulunduğunu bildirdi. Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, "bir hasta ile yakalanmanın bir silahla yakalanmak kadar tehlikeli" olduğu ifade edilirken, kendilerine yalnızca ilk yardımda bulunulabilen muhaliflerin, askeri operasyonlar sebebiyle de sürekli yer değiştirmek zorunda kaldıkları belirtildi.
Gönderen: orkun Tarih: 23.05.2012 Saat: 19:57 (4643 okuma)
(Devamı... | 2401 byte kaldı | Puan: 4)
 ÇÖZÜM ANCAK ADALET VE KÖKLÜ DEĞİŞİMLE GERÇEKLEŞİR..
Güncel HaberlerNeçirvan Barzani başbakanlığında kurulan 7. Kürdistan Bölgesel Hükümetinin göreve başlamasının üzerinden henüz bir ay geçmeden memnuniyetsizlikler yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. Bölgedeki muhalif gruplar, önceden olduğu gibi rahatsızlıklarını bir bir ortaya koyuyor. Aslında yaptıkları itirazlarda haksız da değiller...Bölgenin iki büyük partisi aralarında anlaşarak, ikişer yıllığına yönetimi birbirinden devralıyor. Cumhurbaşkanlığını biri, Bölge Başkanlığını da diğeri kapıyor. Bunun dışında hiçbir şey umurlarında bile değil. Kısacası KDP ve KYB dışında başka parti veya başka görüşün var olup olmadığı onları pek ilgilendirmiyor.
Gönderen: orkun Tarih: 14.05.2012 Saat: 22:11 (5673 okuma)
(Devamı... | 3536 byte kaldı | Puan: 4.75)
 İSRAİL-ABD ANLAŞMAZLIĞI, SAVAŞLAR VE ÖDENEN BEDELLER
Güncel HaberlerMustafa TOMBULOĞLU
Yörtürk Kültür ve Sanat Dergisi (Mayıs - Haziran 2012)


Esad kendi halkını katlederken, bir de İsrail'in savaş çığırtkanlığı yapması dünya kamuoyunu çileden çıkarttı. ABD ve İsrail arasında, İran'a saldırı konusunda yaşanan görüş ayrılıkları da gözden kaçmadı. ABD, İsrail'in tek taraflı bir maceraya atılıp, uluslararası güvenliği ve Ortadoğu'ya konuşlandırdığı Amerikan askeri, diplomat ve sözleşmeli personelinin hayatını tehlikeye sokmasından endişe duyuyor. İsrail ise uygulanan yaptırım kararlarının İran'a zaman kazandırmaktan başka bir şey olmadığı konusunda ısrar ediyor. İki ülke arasındaki bu anlaşmazlık, bir süredir kendini medya düelloları ve karşılıklı atışmalar şeklinde gösteriyor. İsrailli yetkililerin, Obama'nın Ortadoğu'ya yönelik politikasından rahatsız oldukları kesin...Bir başka değişle ABD ve İsrail, tarihteki en ciddi anlaşmazlıklarını yaşıyor.
Gönderen: orkun Tarih: 19.04.2012 Saat: 15:11 (16822 okuma)
(Devamı... | 3777 byte kaldı | Puan: 4.86)
 Suriye Krizinde 1. Yıl
Güncel HaberlerSuriye'de krizin başlamasından bu yana 1 yıl geçti. Ne Suriyeli yetkililerin dediği gibi kriz sona erdi, ne de uluslararası çevrelerce desteklenen muhalif çevrelerin arzu ettiği ve beklediği gibi rejim yıkıldı.

Krizin üzerinden geçen 1 yılın sonunda, herkes şu soruları soruyor; Gelişmeler nereye gidiyor? Rejim yıkılacak mı, kazanacak mı? Yıkılacaksa ne zaman yıkılacak? Kazanacaksa nasıl ve hangi şartlarda kazanacak? Herkes bir şey söylüyor ancak hiç kimse tam olarak ne olacağını bilmiyor. Bu durum birçok yorumcu ve gözlemciyi, 'bu önü kapalı, çözüm yolu olmayan bir krizdir' demeye sevk etti. Öyleyse neden Suriye krizi, benzer süreçlerden geçen Tunus, Mısır, Libya hatta Yemen'den farklı bir süreçten geçiyor?
Gönderen: orkun Tarih: 04.04.2012 Saat: 20:55 (3387 okuma)
(Devamı... | 3465 byte kaldı | Puan: 0)
 İran'ın Suriye'ye Desteği Sürüyor
Güncel HaberlerSuriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, rejime karşı ayaklanan silahlı muhalif grupları bastırmak için İran'dan destek alıyor. İran'dan Şam'a gelen görevlilerin Esad'ı bilgilendirerek yönlendirdiği, İran'ın; Suriye Ordusu'na silah, mühimmat ve elektronik gözetleme sistemleri konusunda destek verdiği ve internet ortamı üzerinden organize olan isyancı grupların iletişimini kesmek ve sekteye uğratmak amacıyla teknik yardımda bulunduğu iddia ediliyor. Söz konusu iddianın Reuters Haber Ajansı tarafından duyurulduğu belirtiliyor.
Gönderen: orkun Tarih: 04.04.2012 Saat: 20:53 (3455 okuma)
(Devamı... | 1174 byte kaldı | Puan: 4.5)
 İşkence Konusunda Yeni İddialar Ortaya Atılırken, Suriye Saldırılarını
Güncel HaberlerSuriye ordusu saldırılarını sürdürdüğü sırada Uluslararası Af Örgütü, Suriye'nin tutukladığı kişilere sistematik işkence yaptığını bildirdi. BM tutuklananların sayısının 7.500'lere vardığını bildirirken, Uluslararası Af Örgütü işkencenin boyutunun onlarca yıldır görülmemiş düzeyde olduğuna dikkat çekti.
Gönderen: orkun Tarih: 04.04.2012 Saat: 20:52 (2882 okuma)
(Devamı... | 2375 byte kaldı | Puan: 5)
 Esad'ın Cinayetleri, İnsanlığın Utanç Kaynağıdır
Güncel HaberlerSuriye Rejimi, barışçıl bir şekilde başlayan ve önceleri umut veren isyanı, inanılmaz bir kan banyosuna dönüştürdü. Görevi devralmasından yıllar sonra bile masum bir göz doktoru olarak nitelendirilen Esad, acımasız bir diktatör olduğunu gösterdi.

Esad, El Kaide gibi hiçbir sınır tanımıyor; muhalifleri sindirmek ve gücü elden bırakmamak için küçük çocukları yataklarında öldürüyor, gençlere işkence uyguluyor.
Gönderen: orkun Tarih: 04.04.2012 Saat: 20:51 (3793 okuma)
(Devamı... | 1484 byte kaldı | Puan: 0)
Anasayfam Yap
 
Anasayfam Yap
 
 


 
Özel Dosya
 
 Türk Kültüründe Renkler
 Yörük Ali Efe
 Yörüklerde Aile ve Kadın
 Yaylacılık ve Göç
 Yörüklerde Dokumacılık
 Atatürk'ün soy ağacı
 Diyarbakır ve Havalisinin Türklüğü
 Yörüklerde Aile ve Kadın
 Türk Çadırları
 Türk Miğferleri
 Yörük Türkmenlerde Günler ve Hayvanlarla İlgili Batıl İnançlar
 Yörük Çuvalları
 Yörük ve Türkmenlere Merhaba
 Yörük Obaları
 Milli Sanat Anlayışı ve Politikasında Sanat ve Kültür Münasebeti
 Atatürk ve Dil
 Arama
 
Yörüklerden Görüntüler
 

 
Giriş Sayısı
 
Şu ana kadar
24203654
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: 3 Nisan 2004
 

BU SAYFADA YER ALAN YAZILAR KAYNAK GÖSTERİLMEDEN KULLANILAMAZ.

Adres : Cevizlidere mahallesi 1222. cadde No : 6 / 3 Balgat / ANKARA
Telefon : ( 0312 ) 473 29 85
Copyright Nisan 2004 by OrKuN Her hakkı saklıdır.
YÖRTÜRK VAKFI
PHP-Nuke Copyright © 2004 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Sayfa Üretimi: 0.26 Saniye

:: Yörtürk by OrKuN :: YORTURKVAKFI.COM & YORTURKVAKFI.NET & YORTURKVAKFI.ORG